Johan-Van-Den-Berghe

Jo Van Den Berghe, PhD

LUCA Sint-Lucas, Brussels/Ghent

Arhitekt Jo Van Den Berghe, PhD, õpetab eksperimentaalset arhitektuuri Belgia Leuveni ülikooli arhitektuuriteaduskonnas (Campus Sint-Lucas Brüssel/Gent) eksperimentaalstuudios. Ta on teadur ja osalise tööajaga professor Melbourne’i Kuninglikus Tehnoloogiainstituudis (RMIT) Austraalias Melbourne’is ja Hispaanias Barcelonas alal Techne ja poiesis arhitektuuri loomisel (loomise poeesia). Samuti tegutseb ta Belgias analüütilise praktiseeriva arhitektina.

www.jovandenberghe.be

Keha, mõistus ja arhitektuur – arhitektuuri vaimne põhiolemus

Jo Van Den Berghe alustab ettekannet katkendiga teosest „Book 4: The Book of Narratives”, mis on üks tema doktoritöö (2012) seitsmest raamatust. Poeetilise proosa vormis „Book 4” on assotsiatsioone äratav kirjeldus „mees‑Jo’st”, kes külastab nelja-aastase „poiss‑Jo” mõttemaailma, kui too avastab oma vanaema majas ruume. 

Seejärel osutab Van Den Berghe sellele, kuidas see ruumide avastamine on tegelikult mõjutanud tema enda vaimuruumi, viidates sellistele teostele nagu Leon van Schaiki „Spatial Intelligence”, Gaston Bachelardi „The Poetics of Space”, Frances Yatesi „The Art of Memory” ning koguni nii ammusele autorile nagu Simonides Keose saarelt (u 556−468 eKr) ja tema loci meetodile, mida ka Cicero kasutas vahendina kohtade ja kõne meeldejätmiseks. Lõpuks räägib Van Den Berghe ka täpsemalt sellest, kuidas need sissevaated on mõjutanud tema tööd arhitekti ja arhitektuuriprofessorina.

29.05.2015

/

◴ 15:00