Juhani-Pallasmaa_Photo-by-Adolfo-Vera

Juhani Pallasmaa, PhD

Helsingi

Arhitekt ja emeriitprofessor Juhani Pallasmaa praktiseeris aastatel 1962–2012 mitmetes disainivaldkondades. Ta on olnud Soome Tööstusdisaini Instituudi rektor, Soome Arhitektuurimuuseumi direktor ning Helsingi Tehnikaülikooli arhitektuuriteaduskonna professor ja dekaan. Külalisprofessor Ameerika Ühendriikides, seminarid ja loengud Euroopas, Põhja‑ ja Lõuna-Ameerikas, Aafrikas, Aasias ja Austraalias.

Pallasmaa on avaldanud ligi 50 raamatut ja 350 esseed, teda on tõlgitud 30 keelde. Ta on Soome Arhitektide Liidu (SAFA), Ameerika Arhitektide Liidu (AIA) ja Briti Kuningliku Arhitektide Liidu (RIBA) auliige, Rahvusvahelise Arhitektuuriakadeemia liige, Soome ja rahvusvaheliste auhindade laureaat, viiekordne audoktor.

Keha, mõistus ja arhitektuur – arhitektuuri vaimne põhiolemus

Loeng käsitleb arhitektuurile, sügavale bioloogilise ja kultuurilise juurdumusega valdkonnale iseomast vaimset põhiolemust. See perspektiiv on paraku nii hariduses kui ka praktikas unarusse jäänud, kuivõrd disaini hinnatakse vormi kaudu. Nüüdisajal avavad bioloogia‑ ja neuroteadused uksi inimloomuse mõistmiseks. Selles teadusvaatluses, mis on põimitud kriitiliste filosoofiliste analüüsidega, hinnatakse arhitektuuri ja meie mõistuse vahelist vastastikmõju ning tuuakse esile ootamatuid komplikatsioone meelelises tajus, mõistmises ja mäletamises. Arhitektuur mitte üksnes ei suuna meie käitumist, vaid tegelikult muudab meie aju.

29.05.2015

/

◴ 17:45