Kees Spanjers

Kees Spanjers

Amsterdam

Amsterdamis ja New Yorgis elav ja töötav Kees Spanjers on volitatud sisearhitekt ja arhitekt, kes juhib Zaanen Spanjers arhitektuuribürood. Talle antud arvukate auhindade hulgas on Architectural Record Interiors Award ja European Parking Award. Aastatel 2004–2008 oli Kees ECIA president ja 2004–2009 IFI juhatuse koopteeritud liige. Paljude aastate jooksul on Kees teeninud disainikogukonda mitmetel tasanditel. Kees on kirjutanud erialaseid artikleid arvukates väljaannetes ning tegutsenud rahvusvahelistes kolleegiumides ja žüriides. Ta on 2013. aastal Amsterdamis ja 2014. aastal Hiinas Guangzhous peetud World Interiors Meeting algataja ja kuraator.

Ruum, koht, inimesed

Tsiviliseeritud ühiskonnas olemise keerukusega toimetulemiseks arendame endas kohavaimu. Koht, erinevalt ruumist, on tavapärane, etteaimatav, harjumuspärane (Michel de Certeau). Selles on kihtide kaupa emotsiooni, esteetilist lugupidamist ja isiklikku huvi. Koha saab ehitada või ette kujutada, see võib olla ehitis või elamu. Kummalgi juhul on tegu kuvanditega tegelikust või illusoorsest stabiilsusest (Gaston Bachelard). Koht on tasakaalustav akt avaliku ja privaatse ruumi, intiimse salajasuse ja avatud väljanäitamise vahel.

Kui koht on rahulik ja ruum vabastav (Yi-Fu Tuan), siis mis on meie kui disainerite ülesanne? Inimeste jaoks disainimine eeldab elu esteetiliste, moraalsete ja metafüüsiliste aspektide mõistmist, avatud suhtumist. Disaineritele meeldib lähtuda ruumist – abstraktsest, kutsuvast, vabastavast. Kuigi algul me kujundame endile hooned, siis pärastpoole kujundavad nemad meid (Winston Churchill). Kui disain on materialiseerunud, on sellel inimestele tohutu mõju. Koht tuleb ruumilt vallutada.

29.05.2015

/

◴ 14:00