Info-lehe-foto-BW

SISU 2015: ruumimõju

Meil kõigil on alateadvuses oma isiklik „vanaema maja” ehk lapsepõlveruum, mil pole justkui mingit pistmist teadliku ruumi kujundamisega. Elame ajastul, mil arhitekti professionaalne jälg on märgatav pigem erandi kui reeglina. Kaasaegne inimhing, kes on pidevas liikumises – tema ruum võib vabalt olla isetekkeline. Ülikiire vahelduvate muutuste võlu ja valu mõjutavad meie tulevast elulaadi.

Aeg, mil Arne Jacobsen projekteeris hotelli koos ukselingiga, on tuhmumas. Frank Lloyd Wright pürgis looduse ja ruumilises keskkonnas harmoonilise ühtsuse poole, Le Corbusier eelistas vabale loodusele ratsionaalaset geomeetrilist korda,  Mies van der Rohe teadvustas sotsiaalse ja argise elu muutlikkusest tulenenud vajaduse luua universaalsete võimalustega ruum, kus tarbija on kaasautor – kui võtta kokku modernismiklassikute põhitõed. Nimetatud lähenemisviisid ruumiloome protsessis on iseenesestmõistetavad, aga keskendugem täna viimasele: inimesele kui kasutajast ruumiloojale.

Kas isikliku ruumikogemuse pitseri jälg sõltub eelkõige konkreetsest kohast või pigem aja pikkusest, mis õrnas eas kusagil üksinduses veedetud? Mida mäletada, kui mälusopis ja inimkehas on peidus palju mitmesuguseid kogemusi? Kuidas neid mälupilte esile tuua, valikuid teha ja emotsionaalselt tõlkida erinevate materjalide keelde?

Sisearhitektuur on välja murdnud tubastest piiridest ning mõjutab täna juba nii linnaruumi kui ka maailmapilti – ruumi mõju inimesele ja inimese mõju ruumile on teemadena sisearhitekti vaateväljal ja töölaual ka siis, kui ruumiline sekkumine on marginaalne. SISU sümpoosion uurib, kuidas mõjutab ruum inimest ja inimene ruumi ehk millised inimlikud sekkumised meid inspireerivad. Samuti otsib koha ja tegevuse koosmõjul leiduvaid varjatud seoseid ehk millistel paikadel on eeldusi saada kohtumispaikadeks. Tänavune SISU juurdleb ruumi väärtuste üle. Milliste loominguliste vahenditega saab sekkuda ruumi professionaal ja kuidas sekkumata jätmine võib mõjutada ruumi atmosfääri? Milline on (sise)arhitekti roll ruumi kui koha loomisel?

Rahvusvaheline sisearhitektuuri sümpoosion SISU 2015 toimub Von Krahli teatris Tallinnas 27.-30. mail. Ole kohal, oled teretulnud!

Vaata ka SISU 2014